Robot gotujący – moc, akcesoria, przepisy i programy. Na co zwrócić uwagę?
Roboty do gotowania to innowacyjne sprzęty, które są w stanie zrewolucjonizować proces przyrządzania posiłków w naszym domu. Oprócz tego mogą wyręczyć nas w wykonywaniu wielu czasochłonnych i niezbyt lubianych czynności, np. w wyrabianiu ciasta czy krojeniu warzyw. Tego typu sprzęty łączą funkcje kilku różnych urządzeń. Inwestując w robota, możemy zatem zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze, które trzeba by było wydać na zakup innych produktów. Zyskamy także więcej wolnej przestrzeni na kuchennym blacie. Co warto wiedzieć przed zakupem i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę?
Urządzenie wielofunkcyjne do gotowania – najważniejsze parametry techniczne
Jeśli chcemy, aby wielofunkcyjne urządzenie do gotowania było niezawodne, warto poświęcić nieco czasu na zaznajomienie się z parametrami technicznymi sprzętu, nad którego zakupem się zastanawiamy. Podstawowym z nich jest moc. Przekłada się ona na prędkość działania oraz wydajność. Dzięki wyższej mocy robot lepiej poradzi sobie z trudniejszymi zadaniami, np. zmieleniem twardych składników czy wyrobienie gęstego ciasta drożdżowego. Rekomendowana wartość na potrzeby domowe wynosi minimum 1000 W mocy samego silnika. Jest ona optymalna również ze względu na ilość pobieranej energii. Jakie techniczne aspekty trzeba jeszcze wziąć pod uwagę?
-
Pojemność kielicha i naczynia do gotowania na parze – jeśli robot gotujący ma być wykorzystywany do przygotowywania posiłków dla całej rodziny, pojemność kielichama duże znaczenie. W takim przypadku zalecane minimum to 3 l. Im większa pojemność, tym więcej możemy za jednym razem przyrządzić np. wyrobić większą porcję ciasta na chleb lub do wypieków na słodko. Ponadto przydaje się do szatkowania dużej ilości warzyw na sałatkę. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana misa. Najlepszym rozwiązaniem jest wysokiej jakości stal nierdzewna. Jest ona wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa do utrzymania w czystości. Ponadto można bez problemu myć ją w zmywarce. Do gotowania na parze zalecamy naczynie wielopoziomowe, najlepiej z tworzywa, gdyż przygotowane potrawy nie przywierają, a samo naczynie łatwiej umyć, także w zmywarce.
-
Obroty maksymalne i regulacja prędkości obrotów – większość robotów posiada prędkość maksymalną w wymiarze około 5000 obrotów na minutę. Najlepsze roboty gotujące osiągają prędkość 10000 obrotów na minutę. Możliwość dostosowania prędkości obrotów do rodzaju produktów przekłada się na wydajną pracę urządzenia. Ważne, aby nawet przy niskich poziomach prędkości robot nadal był w stanie przełożyć odpowiednio moc z silnika na ostrze lub mieszadło. Co więcej, niektóre potrawy wymagają stopniowego zwiększania prędkości. Jest to istotne np. podczas ubijania śmietany kremówki. Dostosowując moc, nie musimy się martwić, że robot kuchenny gotujący zachlapie blat i okolice. W nowoczesnych sprzętach możemy ustawić prędkość na ekranie dotykowym lub na smartfonie, a w przypadku mniej zaawansowanych urządzeń za pomocą pokrętła.
Jakie programy powinien mieć gotujący robot kuchenny?
Jeśli zdecydujemy się już na zakup robota, warto, aby miał on jak najwięcej przydatnych programów, gdyż zapewni nam wtedy wszechstronne użytkowanie. Nie będziemy musieli również włączać innych urządzeń. Oczywiście w pierwszej kolejności należy się zastanowić jakie funkcje są dla nas kluczowe i do czego mamy zamiar wykorzystywać urządzenie. Roboty gotujące mają najczęściej takie programy jak gotowanie na parze, mielenie mięsa, duszenie, utrzymywanie ciepła, gotowanie, wyrabianie ciasta i mieszanie. Bardzo przydatna jest także funkcja podgrzewania oraz siekania. Miłośnicy zdrowego odżywiania bez problemu będą mogli przygotować smoothie, bulion, zupę krem oraz owsiankę. Robot sprawdzi się też do gotowania ryżu oraz przyrządzania dań smażonych za pomocą funkcji sauté.
Bardzo ważną funkcją, która poprawia komfort użytkowania robota, jest opcja przepłukiwania i automatycznego czyszczenia. Program „Przepłukanie” daje możliwość oczyszczenia mięs, warzyw i innych składników z pozostałości organicznych czy środków ochrony roślin. Dzięki programowi „Czyszczenie” nie będziemy musieli samodzielnie myć kielicha. Sprawdźmy także jakiego rodzaju przystawki znajdują się w zestawie. Dużym plusem jest możliwość ich wyczyszczenia w zmywarce, pod warunkiem usunięcia z nich silikonowych elementów i uszczelek.
Wielofunkcyjne urządzenie do gotowania – skąd wziąć przepisy?
Osoby, które zdecydują się na zakup nowoczesnego i zaawansowanego sprzętu nie muszą martwić się brakiem pomysłów na śniadania, obiady i kolacje. Tego typu urządzenia mają bowiem wbudowaną bazę przepisów oraz bazę przepisów w chmurze, dostępną poprzez łączność WiFi. Jest to ogromna książka kucharska, która zapewnia mnóstwo kulinarnych inspiracji. Dzięki niej możemy zacząć eksperymentować w kuchni, otworzyć się na nowe smaki oraz wypróbować dania, które zawsze chcieliśmy przyrządzić, ale nie mieliśmy na to czasu. Robot kuchenny sprawia, że nasze gotowanie przejdzie na wyższy poziom. Nowoczesne urządzenia mają także dodatkową bazę przepisów w chmurze, które można pobrać w dowolnym momencie.
Warto zaznaczyć, że wszystkie receptury są przetestowane i sprawdzone przez kucharzy, gospodynie domowe i technologa żywności, dzięki czemu mamy pewność, że dania będą dobrze smakować. Bardzo przydatną opcją jest możliwość dodania własnych przepisów, które zostaną zapisane w pamięci robota – w ten sposób staną się one dostępne dla pozostałych domowników. Robot gotujący pozwoli także zachęcić do gotowania innych członków rodziny. Ogromna baza przepisów ułatwi także przygotowywanie zróżnicowanych i zbilansowanych posiłków. Osoby, które mają poczucie, że nieustannie jedzą te same dania, będą mogły w końcu cieszyć się różnorodnością.
Na jakie aspekty warto jeszcze zwrócić uwagę?
Zastosowanie nowoczesnych technologii w tego typu urządzeniach sprawia, że gotowanie staje się szybsze i przyjemniejsze. Osoby, dla których komfort użytkowania ma duże znaczenie, mogą zdecydować się na model sterowany przez aplikację mobilną. Dzięki niemu da się obsługiwać sprzęt z innego pomieszczenia, nie przerywając wykonywanych obowiązków. Robot co sam gotuje wyposażony w ekran dotykowy to kolejne znaczne ułatwienie. Najlepiej sprawdzi się robot z dużym ekranem o wysokiej rozdzielczości. Przełoży się to na łatwą i intuicyjną obsługę, z którą bez problemu poradzą sobie nawet starsze osoby.
Ostatnią, ale wcale nie najmniej ważną kwestią jest wygląd. Robot kuchenny zazwyczaj zajmuje główne miejsce na blacie, dlatego warto, aby prezentował się estetycznie – dzięki temu stanie się ozdobą pomieszczenia. Jeśli mamy możliwość wyboru odcienia, warto kierować się ogólną stylistyką i kolorystyką kuchni. Urządzenia są jednak najczęściej dostępne w neutralnych i uniwersalnych barwach, takich jak biel, czerń czy szarość. Ze względu na mnogość funkcji, jakie oferuje robot, zazwyczaj zajmuje on dość dużo miejsca. Na rynku są jednak dostępne kompaktowe modele, które nie zagracą nam blatu. Jeśli dysponujemy niezbyt dużą przestrzenią, warto zwrócić uwagę również na ten aspekt.
Komentarze