Jak wydawać mniej na zakupy spożywcze? 10 sposobów na oszczędzanie (cz.1)
Kto uważa, że można odżywiać się dobrze, a przy tym oszczędnie, ten ma absolutną rację, ale wymaga to nieco sprytu i znajomości paru sztuczek. By Wam to ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść sposobów na oszczędzanie – przed Wami pierwsza część.
Zapewne wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że ostatnimi czasy sklepy wyjątkowo nas nie rozpieszczają. Bez względu na to, jak złożone czynniki mają na to wpływ, nie da się ukryć, że ceny idą w górę. Wielu z nas wprowadziło już w swoje życie szereg zmian, mających na celu oszczędzanie na produktach spożywczych. Jeśli uważasz, że Twój budżet na jedzenie i tak jest już mocno okrojony, to być może zaskoczy Cię fakt, że da się jeszcze bardziej zacisnąć pasa!
Nie zachęcamy przy tym do kupowania produktów niskiej jakości. Oszczędność – jak najbardziej, ale nie kosztem zdrowia i bezpieczeństwa. Kto uważa, że można odżywiać się dobrze, a przy tym oszczędnie, ten ma absolutną rację, ale wymaga to nieco sprytu i znajomości paru sztuczek. By Wam to ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść sposobów na oszczędzanie – przed Wami pierwsza część.
1. Grunt to dobry plan
Na pewno nie raz zdarzyło Ci się zaszaleć na zakupach spożywczych i kupić zbyt wiele produktów, a następnie z bólem serca wyrzucać zgniłe warzywa, owoce i przeterminowaną żywność. Aby temu zaradzić, przede wszystkim na zakupy chodź z listą – trzymając się listy zakupów unikniesz kupowania zbyt dużej ilości jedzenia. Wiele osób sugeruje, żeby unikać robienia zakupów, gdy jesteśmy głodni. Bez wątpienia jest to słuszna sugestia – kiedy jesteśmy głodni, pożeramy wzrokiem wszystko i możemy pod wpływem chwili wrzucić do sklepowego koszyka produkty, których po prostu nie potrzebujemy.
2. Zapasy na zimę – czyli owocowe i warzywne przetwory
Warto korzystać z sezonowych warzyw i owoców – wtedy są najsmaczniejsze i najtańsze. W prosty sposób przerobisz je w domowych warunkach na różnego rodzaju zdrowe dżemy, soki, musy, pasty czy przeciery. Pomocny w tym procesie z pewnością będzie Blender gotujący Kohersen, który bez problemu zmiksuje i ugotuje wszystkie składniki – następnie wystarczy je zawekować i zapasy na zimę gotowe. Przygotowane przetwory należy przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
3. Jeśli już mowa o przechowywaniu…
Jeśli trafisz na dobrą promocję, a obawiasz się, że kupisz zbyt dużo i żywność zwyczajnie się zmarnuje, to znaczy, że nie znasz jeszcze odpowiednich sposobów na ich przechowywanie. Jest na to świetne rozwiązane w postaci pakowania próżniowego przy użyciu zgrzewarki próżniowej. Trudno znaleźć bardziej doświadczonego specjalistę w tym zakresie niż FoodSaver. Nowoczesne i praktyczne systemy pakowania próżniowego wydłużają przydatność jedzenia do spożycia nawet o rok lub dwa. Możesz kupić większe ilości produktów, poporcjować i zapakować – nic prostszego. Bez wątpienia plusem jest to, że w każdym momencie możesz skorzystać z tak przechowywanego produktu i od razu użyć do przygotowania posiłku. Nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować warzywa i owoce zanim dojrzeją zbyt mocno. Zielony jednego dnia banan po 2 dniach może okazać się czarny, a piękna i jędrna włoszczyzna w ciągu kilku dni stanie się nienadająca się do spozywia. Czas położyć temu kres - znasz już metodę. Jak już wspomnieliśmy wyżej, wystarczy wyjąć próżniowo zapakowane produkty, wrzucić do blendera… i posiłek gotowy!
4. Zabierz posiłki ze sobą
Blender personalny daje nam ten niewątpliwy komfort, jakim jest możliwość zabrania posiłków na wynos: do pracy, do szkoły, w podróż czy na trening. W zestawie z Nutri blenderem Kohersen znajdziesz dodatkowy, mniejszy kielich, który wyposażony został w specjalny uchwyt i zamknięcie, chroniące płynny posiłek przed rozlaniem w torbie. Dzięki takiej możliwości, zabierając domowe, zdrowe przekąski ze sobą, zaoszczędzisz pieniądze, które zostałyby wydane w restauracji lub cateringu dietetycznym. Dobrze wiemy, jak wysokie są ceny kupnych koktajli, smoothie czy soków – żeby każdego dnia móc sobie pozwolić na ich zakup, trzeba mieć naprawę zasobny portfel.
5. Mamy w domu – lepsze!
Jeśli sądzisz, że nie stać Cię by chodzić do restauracji i zamawiać wyszukane przysmaki to mamy dobrą wiadomość – z łatwością możesz przygotować je we własnej kuchni. Dobrym przykładem są domowe lody i desery lodowe. Praktyka ta staje się coraz bardziej popularna - po pierwsze dlatego, że można sporo zaoszczędzić, po drugie masz pewność, że korzystasz ze świeżych składników, a po trzecie możesz stworzyć takie kompozycje smakowe, na jakie akurat masz ochotę. Wystarczy skorzystać z pomocy Robota do sałatek i deserów Kohersen, by wyczarować desery, za które pokochają Cię wszyscy domownicy i goście.
To tylko połowa naszych pomysłów na oszczędzanie na zakupach spożywczych – wkrótce zaskoczymy Cię drugą porcją porad – miej się na baczności i wyczekuj kolejnego wpisu!
Komentarze